Archiv štítku: Burj Al Arab

Emirátské zajímavosti a NEJ : 1. – Hotel Burj Al Arab

V Emirátech musí být všechno nějak extra…vážně…a tak jsem nad tím přemýšlel a říkal si, že by nebylo naškodu aspoň zkusit sepsat pár těch nejzajímavějších nej, které jsem už viděl a nebo na které se případně ještě chystám. Zvažoval jsem, jestli se do toho pouštět, protože toho času na psaní zatím fakt moc nebylo, ale včera přišel se stejnou myšlenkou i Viktor a tak dobrá tedy, nechám se ukecat :-)DUBAI :

Začnu podle mě vůbec největším možným paradoxem, jaký si v téhle zemi dokážu představit :

1.) Burj Al Arab (Dubai)- hotel ve tvaru napnuté plachty společnosti Jumeirah zná určitě velmi dobře každý, protože se stal neodmyslitelným symbolem pro Dubaj a Emiráty jako takové. Architekt tohoto hotelu – Tom Wright – byl opravdu kapacita po všech stránkách a buď totální magor a nebo sebevrah. Dodnes se k tomu údajně nevyjádřil, každopádně podle mého názoru se jedná suverénně o vůbec největší “Easter Egg” jaké kdy kdo vymyslel a zrealizoval a jaké svět viděl. Říká se, že měl sen o tom, že křesťanství začně mít velký vliv na muslimské země a rozhodl se to do stavby zakomponovat pod záminkou, že je to na počest plachetnice.

Postavit Arabům jako jejich největší chloubu a ikonu celé země největší křesťanský kříž na světě, to už chtělo opravdu velkou odvahu a notnou dávku šílenství k tomu. V podstatě dodnes se spekuluje, jestli to udělal záměrně a nebo se to stalo opravdu tou konstrukcí stavby a nebyl to záměr a nevšimnul si toho…Myslím, že taková stavba se navrhovala určitě v milionech 3D modelů ve AutoCADech a dalších programech, takže to podle mě nešlo přehlídnout a já osobně jsem přesvědčený, že to byl záměr. Už jenom třeba to, že ten kříž není normálně jinak vidět, než z moře…z pevniny si toho člověk vůbec nevšimne, naopak z moře se lodím už z dálky objeví na obzoru obrovský křesťanský kříž…Vskutku zajímavé, ovšem pokud by to bylo např. ve Vatikánu… 🙂

Když se na to přišlo, stavba už byla tou dobou údajně časově ve skluzu a těsně před dokončením a začal zmatek, blázinec a panika jestli to tak nechat nebo nenechat a co s tím. Ještě štěstí, že je nenapadlo to dát třeba kvůli tomu zbourat…Ale vsadím se, že i na to během několika let přijde a postaví místo toho nějaký mnohem větší a modernější hotel, který už nebude na širé moře hlásat symbol křesťanství.

 

Dubaj – 9. den

Dnes se nam opravdu podarilo konecne zase neco dohnat a krapet jsme si prispali.. Vzbudili jsme se nekdy kolem 12.hodiny…Teda abych byl presnejsi, spis me vzbudil Viktor, protoze jinak bych spal asi jeste hezkych par hodin 🙂
Viktor objevil na FB, ze dnes v Dubaji prselo. Vsichni tady z toho byli uplne vyrizeni a pochvalovali si to, protoze to tady neni zrovna castym jevem 🙂 Hned mi o tom zacal vypravet taxikar… Pak se ptal odkud jsem a kdyz jsem mu rekl, ze jsem z Ceska, hned si pochvaloval Skorpion a ze ma doma tri :-)) Nojo, Pakistanec 🙂 Nemohl si ho vynachvalit,jak je to uzasna zbran.
Pokračování textu Dubaj – 9. den