Archiv rubriky: Mobilní telefony a zařízení

Zkušenosti s iOS 7 a iPhone 4

Nevím ani kde začít…Původně jsem se tímto tématem vůbec nechtěl zabývat, protože si myslím, že už toho o tom bylo napsáno víc než dost ještě v době, než samotný iOS 7 vůbec oficiálně vyšel. Natož při jeho oficiálním spuštění… Navíc mám pořád celkem víc než dost práce s webem ŽivotNaCestách.cz a nechtělo se mi vypisováním na již 1000x proprané téma, ztrácet můj drahocenný čas. Teď už mi ale přijde, že je na čase, abych celou věc zhodnotil z pohledu uživatele iPhone 4. Update 19.12.2013: A nakonec jsem ten článek stejně nezveřejnil až do dnes, ale pak jsem si říkal, že když už jsem se s tím psal, tak to sem hodím aspoň dodatečně…

iOS 7 způsobil opravdu poprask a to po všech stránkách

Odolával jsem už dost dlouho i po zveřejnění iOS 7, dál už ale nemůžu. Názory na Apple iOS 7 se vcelku dost lišily hned od samého začátku. Ještě nikdy jsem od společnosti Apple neviděl a nezažil až tak moc kontroverzní produkt, který rázem dokázal i přívržence značky Apple, rozdělit na dva tábory až s takto radikálním názorem, jako kdyby se jednalo o věčně nekončící spory mezi fanoušky systémů Microsoft Windows a fanoušky Linuxu nebo přívrženci systému Apple iOS proti nadšencům pro Google Android.

Apple iOS dokázal podle mě v podstatě to stejné – rozdělil milovníky iPhonu do dvou proti sobě stojících, na zteč připravených fanoušků, kdy jedni radostně křičí štěstím a jiní jsou zralí maximálně tak na sebevraždu a v zoufalství volají a prosí o downgrade na předešlou verzi iOS 6.

A tady bych poprosil přívržence verze iOS 7, aby už můj článek dál raději nečetli a pokud tak učiní, dělají to vysloveně na vlastní nebezpečí a za případné psychické újmy nehodlám nést a vysloveně se zříkám, jakékoliv odpovědnosti. 🙂

Proč jsem iOS 7 tak dlouho nekomentoval?

Já chtěl stát úplně stranou těchto dvou táborů a řekl si, že pokrok stejně nezastavím a pokusím se to v tichosti přejít, ale nejde to. Po více jak měsíci používání už si myslím, že jsem nasbíral dostatek zkušeností a dojmů k tomu, abych dospěl k názoru, že Apple iOS 7 je zkrátka a dobře úplně nahovno. A za tím si stojím! V zápětí se pokusím vysvětlit proč.

Ještě než ale vůbec začnu, tak podotýkám, že jsem velkým fanouškem (i když ne úplně vysloveně tím ortodoxním) a uživatelem produktů společnosti Apple. Jednoduše proto, že se mám rád věci, které fungují tak, jak fungovat mají. Je to hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že se oborem IT živím již od roku 1995 a tak už mě po všech těch letech nebaví, řešit pořád dokola ty stejné problémy jako v práci, po tom ještě i doma. Doma chci mít věci, které fungují. A které fungují bezvadně, aniž bych se v nich musel prvně 3 hodiny večer po práci vrtat a pak bych mohl 1 hodinu pracovat.

Doma mě totiž na rozdíl od mého zaměstnání zatím za můj čas bohužel nikdo neplatí a tak jsem se rozhodl, že nechci ztrácet čas věčným přeinstalováváním operačního systému, hledáním vhodnějších a novějších ovladačů, programů na zabezpečení systému, antivirů, firewallů, čištěním registrů, defragmentací disků apod.

Jenže v tom je právě u iOS 7 ten největší háček! Ten systém prostě nejen že vypadá hrůzostrašně (a teď mě, milí milovníci, dle mého názoru naprosto nekonzistentního designu nového iOS 7, můžete ukamenovat!) ale on navíc ještě úplně stejně špatně funguje! Vlastně teda spíš nefunguje tak moc, až se mi chce opravdu říct, že je úplně nahovno!Ano, je to tak. Kdysi dávno v minulosti jsem zažil to stejné – když Apple vydal novou verzi iOS 4, tenkrát ještě na trojkové iPhony a já měl 3G, úplně to ten telefon zabilo. A to doslova. Jenže tam se šlo ještě na ten starý iOS, když jsem zjistil, jak to šíleně ten telefon zabrzdilo, narozdíl od iOS 7, normálně vrátit!

Tenkrát jsem se rozhodl, že s iPhonem skončím, a přejdu na Android, a tak jsem taky udělal. Koupil jsem si Samsung Galaxy S2000 nebo jak těch několik názvů a označení vlastně bylo. Kupoval jsem ho s tím, že na něj zkusím přejít. Z iPhonu se ale na jakýkoliv systém prostě přechází velice těžce. Když si člověk zvykne na ergonomii systému iOS a iPhonu jako takového, každý jiný přístroj je pak v ruce vážně za trest, ať už vám to bude znít jakkoliv. Je to jako přesednou z BMW řady 7 do plně vybavené Octávie nebo OK, chcete-li, do Superbu. Jako není to špatné a svezení i výbava ujde, ale je to prostě někde jinde a už jste si navíc tak zvykli na to svezení v té “sedmě”… Těžko to s něčím srovnávat, ale tak nějak podobně mi to přijde. Nechci zatracovat ani jeden, ani druhý systém, ale znáte to – zvyk je železná košile a každému hlavně vyhovuje něco jiného.

A mě až do iOS 7 vyhovoval iPhone. Teď už mi ale nevyhovuje. Aspoň teda ne iPhone 4. A opravdu nemám chuť ani zájem jít vysolit necelých 19 000 za nový telefon jen proto, že se někdo v Apple rozhodl, že mě přinutí koupit nový přístroj tím, že vydají update, v tomto případě spíš ale upgrade, který sice můj telefon podporuje, ale absolutně vůbec s tím můj telefon nepojede. Pokud to není to pravé ořechové, chci mít právo na mém vlastním přístroji, který jsem si zakoupil navíc původně s úplně jinou verzí operační systému, abych se mohl vrátit zpět na tu verzi, se kterou mi telefon normálně fungoval a vůbec se mi nelíbí, že to udělat nemůžu a rozhodl to za mě někdo jiný.

Pak jsem měl možnost si na několik dnů, kdy jsem si nechal po utopení mého iPhonu měnit tlačítko Home, půjčit k otestování Samsung i9250 Galaxy Nexus, ke kterému jsem napsal recenzi v odkazu názvu telefonu, za kterou jsem byl několikrát málem ukamenován a nařknut z podjatosti a že nadržuju Applům záměrně, jsem neobjektivní apod. Já jen ale napsal můj osobní názor na telefon z pohledu uživatele iPhonu, nic víc, nic míň. Pak mi to ale nedalo, a musel jsem napsat ještě druhý článek, kde jsem shrnul používání Galaxy Nexus podruhé.

Jak vidíte, nebyl jsem neobjektivní ani zaujatý a když se mi něco nelíbí, řeknu to. Dnes bohužel přišla řada na iPhone 4 s iOS 7.

Nevím jak pro vás, ale pro mě je tato kombinace přímo vražedná a jsem permanentně nasr…štvaný.

Celkový výčet chyb už určitě někdo někde sepsal a tak to nemá smysl omílat pořád dokola. Já tedy napíšu jen seznam věcí, které mi vadí nejvíc a nejvíc vytáčejí mně.

Jen krátký seznam věcí, které mě na iOS 7 opravdu vadí nebo chybí

Než odemknete telefon

 • Fade-In a Fade-Out efekt při zapínání a vypínání telefonu
  Tak tohle, byť to má celkem hezký efekt, mě ale pokaždé zaskočí, protože si nejsem jist, jestli jsem telefon opravdu zapnul nebo vypnul. Ta prodleva tam podle mě není na místě.
 • Slider pro příjem hovorů je nevýrazný a po přijetí hovoru nikdy nepoznám, jestli jsem ten hovor už konečně přijal nebo ne. To je podle mě krok úplně vedle.
 • Celý systém je barevný jak někde na párty na podporu gayů a lesbiček, ale nejhlavnější dva informační panely – spodní vyjížděcí menu a horní informační menu s událostmi, jsou v tak minimalistickém designu, až bych řekl, že si Apple normálně prachsprostě ukradl design menu v nastavení na Androidu. A jedno je černo-bílé, druhé šedo-bílé. To se mě osobně teda nelíbí vůbec
 • KALENDÁŘ
  Tak to je samostatné téma úplně! Kalendář stojí v iOS 7 opravdu naprosto a zcela za hovno. Vlastně ani za to hovno nestojí. Pardon za to názvosloví, ale já nenašel způsob, jak to vyjádřit jinak. Teda našel, ale to by bylo snad ještě víc nepublikovatelné.
 • Kalendář je zoufale nepřehledný, přidat novou úlohu do kalendáře je složitější, než si jet do papírnictví na opačné straně města zajet koupit papírový kalendář na zeď, příklepovou vrtačkou vyvrtat díru, sehnat v kovomatu patřičné hmoždinky, zasádrovat díry sádrou, kterou koupíte v Hornbachu v Brně i přes to, že bydlíte v Břeclavi, a pak ten kalendář pověsit na zeď a lihovou fixou si do něj tu událost zaznačit. Než abych si události plánoval dál v iPhonu s iOS 7, to raději zvolím tu variantu s papírovým kalendářem. Nastavení času začátku a konce události je vysloveně noční můra.
 • KONTAKTY
  Už samotné přidání kontaktu z číselníku má podle mě naprostý přešlap v podobě malinkatého odkazu v textové formě, hned pod tím číslem, které jste zadali a můžete si tak omylem do čísla přidat ještě navíc jednu nebo i pár dvojek, vyjímečně jedniček nebo trojek.
 • HODINY
  Nastavení – stejný problém jako v kalendáři + spousta nesmyslností.

Když odemknete telefon

 • Původní krásný, precizní a do detailů propracovaný design, který vzájemně ladil v celém prostředí. Každá jedna ikona byla navrhovaná s naprostou precizností a detailem a byla radost se na celý systém dívat. Bylo to jako symfonický orchestr, kde každý nástroj skvěle ladí a každý dobře ví, co má hrát a jak u toho má vypadat a že musí držet krok s ostatními. To už je bohužel pryč, ale budiž, sice se na to nedá zvyknout, ale dá se to tolerovat a neřešit. Je to věc osobního názoru, vkusu a nebo třeba i nevkusu.

UPDATE 19.12.2013

Provedl jsem sám na sobě malý experiment a přerušil psaní toho článku, protože mě vytáčelo už jen jeho samotné sepisování a rozhodnul jsem se, že se nenechám vyvést z míry a v rámci zdokonalování sebeovládání se pokusím s iPhonem 4 ještě nějakou dobu vydržet. Původně jsem si říkal, že co nejdýl to půjde, pak jsem ale uznal, že měsíc bude bohatě stačit. A stačil opravdu bohatě!

iPhone 4 je s iOS 7 opravdu naprosto nepoužitelný. Hotovo. Tečka. Nakonec to dopadlo tak, že jsem to už nevydržel a v zápalu šílenství už musel opravdu pořídit iPhone 5S, se kterým už se dá iOS7 normálně používat. To, že se mi nelíbí jeho schizofrenní design ale zůstává a ještě pořád si trvám na tom, že iOS 6 byl prostě hezčí a propracovaný více do detailů, i když už jsem si na iOS 7 mezi tím celkem zvyknul a už mě to až tak neirituje. 🙂

 

 

 

 

Galaxy Nexus podruhé

Tak jsem toho využil, že mám doma tady toho Nexuse a poslal si na iPhonu vyměnit tlačítko Home, které mě zlobí od loňského výletu na Slnečné jazerá, kde měli kluci fantastický nápad a půjčili si pramičku jménem Titanic a napadlo je, že se vydáme v 6 lidech na druhou stranu jezera… Dal jsem si telefon schválně k jednomu z nich do batohu, abych ho neutopil ale batoh se vo vodě ocitnul takřka ihned po prvním pokusu a nastoupení do lodi neboli nalodění :-)A tak mám skvělou příležitost abych zjistil, jestli bych dokázal tady s tím nexusem fungovat… No, se skřípáním zubů a díky tomu, že je to v 90% kopie iPhonu, ikdyž teda velmi nevydařená, se s tím nějak rvu a něco se s tím dělat dá… Tenhle článek píšu rovnou z toho ale je to porod…

Pokračování textu Galaxy Nexus podruhé

iOS 5 – lehký úvod do systému a pár poznatků věcí, které mě zaujaly

Tak se mi včera podařilo zavčasu nainstalovat novou verzi iOS 5 do mého iPhonu ještě před tím, než to objevil zbytek světa a Applu totálně nestíhaly servery a stahování údajně pak trvalo až několik hodin a při ověřování na jejich serverech docházelo k time outům a tak se některé instalace nedařily apod….

Pro lepší přehlednost budou veškeré updaty psané KURZÍVOU…


Update : 
Jenom ještě doplním, že pro instalaci iOS 5 je v první řadě potřeba nainstalovat nejnovější verzi iTunes, která byla vydaná předevčírem, tzn. verzi 10.5, bez které se Vám instalace iOS 5 ani nenabídne : http://www.apple.com/itunes/download/

Já si to hlídal a naštěstí to vychytal dřív, než k tomu došlo a tak u mě instalace proběhla během cca. hodiny od stažení nové verze iOS 5 (774 MB) až po konec obnovení dat ze zálohy atd…

Zatím jsem neměl moc času zjišťovat, jaké všechny vychytávky se mi v telefonu objevily a přicházím na ně postupně a tak tento seznam budu postupně aktualizovat…Na netu se sice kolem toho možná už dopředu napsalo hodně, přes to si nenechám ujít, abych to nějak postupně shrnul z pohledu mé osobní zkušenosti…

Na první pohled to vypadá, že se skoro vůbec nic nezměnilo….a to je každopádně dobře ! 🙂
Při restartu telefon překvapí úplně nově pojatým a krásně graficky (ostatně jak už je u Apple zvykem) zpracovaným průvodcem aktivace telefonu – ano, už není potřeba telefon připojovat k žádnému PC ani Macu a telefon je opravdu úplně totálně celý “Computer free” – vysvětlím později…

V první řadě si vyberete jazyk telefonu. V dalším kroku pak zemi a jestli chcete používat iCloud. Pokud ano, zadáte vaše Apple ID a heslo a telefon se aktivuje a naběhne tak, jak už jej známe…

Seznam nových věcí a funkcí, které jsem objevil a které mě fakt potěšily :

1. iCloud

Telefon už umí automaticky používat online úložiště od společnosti Apple k ukládání veškerého Vámi zvoleného obsahu včetně kontaktů, kalendářů, e-mailů, fotek, hudby, videí ale i aplikací atd… V základu je 5 GB prostoru ZDARMA. Což je prozatím na ty nejdůležitější data víc než dost…

Veškerý obsah, který uložíte na iCloud se automaticky synchronizuje mezi všemi zařízeními Apple, na kterých se přihlásíte pod stejným Apple ID jako na Vašem telefonu. BOMBA ! Ano, vím, používám takhle už léta DropBox, ale proč nemít řešení implementované přímo výrobcem, že ? 🙂

2. iPhone a iPad je teď díky iOS 5 záměrně stavěný jako “Computer FREE”

Od verze iOS 5 už nebudete potřebovat iZařízení připojovat k PC nebo Macu, aby jste :
– zařízení aktivovali a registrovali
– stahovali updaty firmwaru
– synchronizovali s počítačem
– zálohovali data telefonu
– obnovovali data telefonu ze zálohy

Toto všechno je teď možné dělat přímo z telefonu, včetně aktualizace firmwaru Vašeho iPhonu nebo iPadu.

Taky podle mě vskutku moooooc užitečná věc !!! 🙂

3. iMessage


Tohle je věc, kvůli které na iOS 5 čekám ze všeho nejvíc … už žádné další nervy s Viberem ! iMessage teď umí posílat ZDARMA zprávy mezi zařízeními s iOS 5. Stačí tuto funkci povolit – uživatele iPhonu už mi to našlo automaticky a když jim píšu zprávu, pošle se přes iMessage zdarma…

Zpráva poslaná přes iMessage je modrá, zatím co SMS je dál zelená. V případě, že protistrana není dostupná  – respektive nemá např. mobilní data a není zrovna někde na WiFi nebo je v roamingu a nemá povolená data v roamingu – odešle se mu ta zpráva automaticky jako SMS. Taky dobrá vychytávka.

iMessage umožňuje posílat i fotky a zobrazuje aktivitu, když protistrana píše, jako např. u Skypu …

4. Synchronizace přes Wifi


Pokud je telefon připojený ve stejné WiFi síti jako počítač s iTunes (Apple určitě, nevím jestli i PC), tak se dá telefon nastavit, aby se synchronizoval automaticky s počítačem. Telefon ale musí být na nabíječce, aby se nevybíjela baterka – takže se synchronizace spustí až dám telefon do kolébky – taky dobré…akorát je problém, že tel. dávám do kolébky nabíjet většinou až na noc a to mám už počítač většinou vypnutý ale to ještě omrknu jak to pořešit aby to fungovalo přesně tak, jak potřebuju…

5. Oznamovací centrum


Při odemknutém telefonu přejeďte prstem nahoře v polovině pod sluchátkem směrem dolů, jako když stahujete promítací plátno 🙂

V Nastavení > Oznámení se dá nastavit, které aplikace budou zobrazovat v oznamovacím centru info a jakým způsobem…

6. Oznámení na úvodní – zamknuté obrazovce iPhonu


Např. při příchozí zprávě jde ta zpráva otevřít přímo na ní posunutím prstu vlevo stejným způsobem jako odemčení telefonu…

7. Kalendář 


Kalendář už konečně pracuje mimo jiné s pozvánkami na akce, umí rozeslat a schvalovat pozvánky zaslané e-mailem. U nové akce už vidím taky nově možnost přidat URL, nastavit typ dostupnosti, přidat poznámku a přidat osoby, kterým se automaticky pošle pozvánka na událost…

Další vychytávkou je, pokud telefon otočíte, zobrazí se nově kalendář s detailním pohledem na události na 3 dny dopředu a posunováním doboku se dá listovat do dalších dní a nebo dolů v těch zobrazených dnech…

8. Počasí


Počasí může být nastavené v oznamovacím centru s tím, že se dá nastavit podle GPS aktuální poloha, odkud se zobrazuje stav aktuálního počasí a kliknutím jde zobrazit detailní předpověď po hodinách na aktuální den…

9. Připomínky a nebo spíš To-Do, česky úkoly


Tak tato věc mi fakt hodně chyběla….jdou dělat jednotlivé seznamy např. nákupů, pracovních věcí atd. Konečně !

10. Využití telefonu


Přepracované info o využití telefonu v NASTAVENÍ > OBECNÉ > VYUŽITÍ , nyní zobrazuje info o instalovaných aplikacích, kolik která zabírá místa v telefonu, informace o kapacitě iCloudu a jeho využití…

11. Mazání skladeb v iTunes přímo z iPhonu


Do teď bylo potřeba si např. některé písničky, které se Vám nelíbí nebo nějaké krátké tracky viz. Everlast a jeho záznam telefonních hovorů ze záznamníku mezi každou 3. písničkou, mazat v iTunes na počítači a dát synchronizovat….Nově už to můžu smáznout přímo v iPhonu…to se bude taky hodit…

12. Obrázky a foťák


Konečně jde vytvářet přímo v telefonu složky respektive alba a třídit ručně a mazat fotky v telefonu….Mazat nejdou pouze automaticky synchronizované alba z iTunes – zbytek už normálně jde…Složky vytvořené ručně v iPhonu jdou mazat celé…

13. Safari teď umí anonymně prohlížet internet


14. SMSky, poznámky a pravděpodobně i maily teď umí používat často používané zkratky a převádět je na celý text…


Např. napsáním : njn telefon převede automaticky text na “no jo no” … “jj” na “jojo” apod. – můžete si přidávat své vlastní zkratky – taky podle mě docela užitečná věc jak napsat 10 znaky celou SMSku :-))

15. Nové vibrace


Nově je možné buď zvolit jedno z přednastavených schémat vibrace telefonu a nebo si ručně na displeji vyklepat svoji vlastní vibraci a tu pak přiřadit nějakému kontaktu….každý kontakt může mít svoji vlastní vibraci…to by se taky mohlo hodit, když už jen podle vibrace v kapse poznám, že volá šéf a nebo naopak třeba brácha abych šel na pivko … 🙂

16. Zvuky pro maily, kalendář a hlasovou schránku


Nově jde změnit zvuk pro příchozí mail, události v kalendáři nebo hlasovou schránku …

17. Upozornění na události bleskem foťáku 


V NASTAVENÍ > OBECNÉ > ZPŘÍSTUPNĚNÍ jde zapnout upozornění na nové události zablikáním diody blesku foťáku, jako to bývalo dřív u některých telefonů – zajímavá vychytávka 🙂 Při vypnutém zvonění a příchozím hovoru začne telefon blikat tou diodou, takže např. parádní věc večer, když má člověk třeba tel. někde pohozený a má na uších sluchátka a pouslouchá nějakou muziku apod… To se bude určitě hodit 🙂

18. To nejlepší na závěr – iCloud podruhé


Veškerá data, synchronizovaná z Vašeho telefonu na iCloud jsou samozřejmě dostupná i bez Vašeho iPhonu, iPadu nebo Macu po přihlášení Vaším Apple ID na stránkách www.icloud.com 


A to je vůbec, ale vůbec nejlepší vychytávka, protože je tam seznam veškerých kontaktů a všeho, co Vám může chybět v momentě, kdy Vám někdo telefon ukradne, vybije se baterka a budete potřebovat na někoho kontakt apod….Tak za tohle dávám 1000 bodů ze sta !!!

19. Jen tak mimochodem – nová verze iTunes 10.5 je nyní dostupná v češtině už i pro Windows 😉

Jak přijdu na nějaké další vychytávky, tak tenhle článek budu postupně aktualizovat 🙂

20. Zkratky 


původně jsem tomu nevěnoval moc pozornost ale Zdenál Š. mě přesvědčil, že je stojí za to vyzkoušet a má recht…Můžete si nadefinovat vlastní zkratky, které pak jednoduše do jakéhokoliv textu vložíte zadání třeba dvou znaků….A výsledek je vcelku zajímavý … Takže teď např. po napsání znaků : “dd nm hd” do smsky, napíšu textovku ve znění : Dobrý den, nemůžu mluvit, ozvu se později. Hezký den. :-))

Zkratky si můžete nadefinovat v :

NASTAVENÍ > OBECNÉ > KLÁVESNICE > ZKRATKY

Moje telefonní číslo u pana Oskara ..

Moje telefonní číslo u pana Oskara ..

26.10.2004, 14:39:00

Takže situace se má takto … Volal jsem dneska na Oskar linku a tam mi jedna příjemná paní Oskarová poradila, že to číslo není nutné rušit, ale že se dá přejít na nejnižší tarif PODEPIŠ a tak jsem podepsal …

Navíc mám vcelku štěstí v tom, že přechod toho tarifu se uskuteční v den, který u Oskara nazývají dnem zúčtovacím … hádejte, kdypak mám ten zúčtovací den ?

 

:))

 

No je to neuvěřitelné, ale každého 10. dne v měsíci, takže změna proběhne 10.11.2004 — tedy v den odletu .. hmmm, tak to je fakt machrovina :))

 

Tím chci říct, že moje soukromé telefonní číslo mi zůstane a v případě, že se ještě někdy vrátím 🙂 to číslo zase oživím … takže buďte ve střehu a když by se vám stalo, že se vám třeba za půl roku objeví moje telefonní číslo, nemusí jít o nějaký špatný žert, omyl a nebo hlasy ze záhrobí .. :))

 

Původně jsem si to chtěl nechat pro sebe, ale teď si myslím, že je spíš nutnost to přátelům oznámit, aby si na mě to číslo nechali v paměti svých simkaret a telefonů dál a zbytečně ho nemazali, páč číslo pět žije !!!

 

🙂

 

Ehm, nasleanóu