Archiv rubriky: Apple

Soutěž o Apple iPod na webu ŽivotNaCestách.cz

Tak a je to tady! Ani jsem se nenadál a za pár dní už to bude rok, co jsem spouštěl web Život na cestách, respektive kdy na tomto webu vyšel první článek. Web jako takový už samozřejmě běžel docela dlouhou dobu před tím, ale na neveřejné adrese, na které probíhaly jeho veškeré přípravy. Pokračování textu Soutěž o Apple iPod na webu ŽivotNaCestách.cz

Zkušenosti s iOS 7 a iPhone 4

Nevím ani kde začít…Původně jsem se tímto tématem vůbec nechtěl zabývat, protože si myslím, že už toho o tom bylo napsáno víc než dost ještě v době, než samotný iOS 7 vůbec oficiálně vyšel. Natož při jeho oficiálním spuštění… Navíc mám pořád celkem víc než dost práce s webem ŽivotNaCestách.cz a nechtělo se mi vypisováním na již 1000x proprané téma, ztrácet můj drahocenný čas. Teď už mi ale přijde, že je na čase, abych celou věc zhodnotil z pohledu uživatele iPhone 4. Update 19.12.2013: A nakonec jsem ten článek stejně nezveřejnil až do dnes, ale pak jsem si říkal, že když už jsem se s tím psal, tak to sem hodím aspoň dodatečně…

iOS 7 způsobil opravdu poprask a to po všech stránkách

Odolával jsem už dost dlouho i po zveřejnění iOS 7, dál už ale nemůžu. Názory na Apple iOS 7 se vcelku dost lišily hned od samého začátku. Ještě nikdy jsem od společnosti Apple neviděl a nezažil až tak moc kontroverzní produkt, který rázem dokázal i přívržence značky Apple, rozdělit na dva tábory až s takto radikálním názorem, jako kdyby se jednalo o věčně nekončící spory mezi fanoušky systémů Microsoft Windows a fanoušky Linuxu nebo přívrženci systému Apple iOS proti nadšencům pro Google Android.

Apple iOS dokázal podle mě v podstatě to stejné – rozdělil milovníky iPhonu do dvou proti sobě stojících, na zteč připravených fanoušků, kdy jedni radostně křičí štěstím a jiní jsou zralí maximálně tak na sebevraždu a v zoufalství volají a prosí o downgrade na předešlou verzi iOS 6.

A tady bych poprosil přívržence verze iOS 7, aby už můj článek dál raději nečetli a pokud tak učiní, dělají to vysloveně na vlastní nebezpečí a za případné psychické újmy nehodlám nést a vysloveně se zříkám, jakékoliv odpovědnosti. 🙂

Proč jsem iOS 7 tak dlouho nekomentoval?

Já chtěl stát úplně stranou těchto dvou táborů a řekl si, že pokrok stejně nezastavím a pokusím se to v tichosti přejít, ale nejde to. Po více jak měsíci používání už si myslím, že jsem nasbíral dostatek zkušeností a dojmů k tomu, abych dospěl k názoru, že Apple iOS 7 je zkrátka a dobře úplně nahovno. A za tím si stojím! V zápětí se pokusím vysvětlit proč.

Ještě než ale vůbec začnu, tak podotýkám, že jsem velkým fanouškem (i když ne úplně vysloveně tím ortodoxním) a uživatelem produktů společnosti Apple. Jednoduše proto, že se mám rád věci, které fungují tak, jak fungovat mají. Je to hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že se oborem IT živím již od roku 1995 a tak už mě po všech těch letech nebaví, řešit pořád dokola ty stejné problémy jako v práci, po tom ještě i doma. Doma chci mít věci, které fungují. A které fungují bezvadně, aniž bych se v nich musel prvně 3 hodiny večer po práci vrtat a pak bych mohl 1 hodinu pracovat.

Doma mě totiž na rozdíl od mého zaměstnání zatím za můj čas bohužel nikdo neplatí a tak jsem se rozhodl, že nechci ztrácet čas věčným přeinstalováváním operačního systému, hledáním vhodnějších a novějších ovladačů, programů na zabezpečení systému, antivirů, firewallů, čištěním registrů, defragmentací disků apod.

Jenže v tom je právě u iOS 7 ten největší háček! Ten systém prostě nejen že vypadá hrůzostrašně (a teď mě, milí milovníci, dle mého názoru naprosto nekonzistentního designu nového iOS 7, můžete ukamenovat!) ale on navíc ještě úplně stejně špatně funguje! Vlastně teda spíš nefunguje tak moc, až se mi chce opravdu říct, že je úplně nahovno!Ano, je to tak. Kdysi dávno v minulosti jsem zažil to stejné – když Apple vydal novou verzi iOS 4, tenkrát ještě na trojkové iPhony a já měl 3G, úplně to ten telefon zabilo. A to doslova. Jenže tam se šlo ještě na ten starý iOS, když jsem zjistil, jak to šíleně ten telefon zabrzdilo, narozdíl od iOS 7, normálně vrátit!

Tenkrát jsem se rozhodl, že s iPhonem skončím, a přejdu na Android, a tak jsem taky udělal. Koupil jsem si Samsung Galaxy S2000 nebo jak těch několik názvů a označení vlastně bylo. Kupoval jsem ho s tím, že na něj zkusím přejít. Z iPhonu se ale na jakýkoliv systém prostě přechází velice těžce. Když si člověk zvykne na ergonomii systému iOS a iPhonu jako takového, každý jiný přístroj je pak v ruce vážně za trest, ať už vám to bude znít jakkoliv. Je to jako přesednou z BMW řady 7 do plně vybavené Octávie nebo OK, chcete-li, do Superbu. Jako není to špatné a svezení i výbava ujde, ale je to prostě někde jinde a už jste si navíc tak zvykli na to svezení v té “sedmě”… Těžko to s něčím srovnávat, ale tak nějak podobně mi to přijde. Nechci zatracovat ani jeden, ani druhý systém, ale znáte to – zvyk je železná košile a každému hlavně vyhovuje něco jiného.

A mě až do iOS 7 vyhovoval iPhone. Teď už mi ale nevyhovuje. Aspoň teda ne iPhone 4. A opravdu nemám chuť ani zájem jít vysolit necelých 19 000 za nový telefon jen proto, že se někdo v Apple rozhodl, že mě přinutí koupit nový přístroj tím, že vydají update, v tomto případě spíš ale upgrade, který sice můj telefon podporuje, ale absolutně vůbec s tím můj telefon nepojede. Pokud to není to pravé ořechové, chci mít právo na mém vlastním přístroji, který jsem si zakoupil navíc původně s úplně jinou verzí operační systému, abych se mohl vrátit zpět na tu verzi, se kterou mi telefon normálně fungoval a vůbec se mi nelíbí, že to udělat nemůžu a rozhodl to za mě někdo jiný.

Pak jsem měl možnost si na několik dnů, kdy jsem si nechal po utopení mého iPhonu měnit tlačítko Home, půjčit k otestování Samsung i9250 Galaxy Nexus, ke kterému jsem napsal recenzi v odkazu názvu telefonu, za kterou jsem byl několikrát málem ukamenován a nařknut z podjatosti a že nadržuju Applům záměrně, jsem neobjektivní apod. Já jen ale napsal můj osobní názor na telefon z pohledu uživatele iPhonu, nic víc, nic míň. Pak mi to ale nedalo, a musel jsem napsat ještě druhý článek, kde jsem shrnul používání Galaxy Nexus podruhé.

Jak vidíte, nebyl jsem neobjektivní ani zaujatý a když se mi něco nelíbí, řeknu to. Dnes bohužel přišla řada na iPhone 4 s iOS 7.

Nevím jak pro vás, ale pro mě je tato kombinace přímo vražedná a jsem permanentně nasr…štvaný.

Celkový výčet chyb už určitě někdo někde sepsal a tak to nemá smysl omílat pořád dokola. Já tedy napíšu jen seznam věcí, které mi vadí nejvíc a nejvíc vytáčejí mně.

Jen krátký seznam věcí, které mě na iOS 7 opravdu vadí nebo chybí

Než odemknete telefon

 • Fade-In a Fade-Out efekt při zapínání a vypínání telefonu
  Tak tohle, byť to má celkem hezký efekt, mě ale pokaždé zaskočí, protože si nejsem jist, jestli jsem telefon opravdu zapnul nebo vypnul. Ta prodleva tam podle mě není na místě.
 • Slider pro příjem hovorů je nevýrazný a po přijetí hovoru nikdy nepoznám, jestli jsem ten hovor už konečně přijal nebo ne. To je podle mě krok úplně vedle.
 • Celý systém je barevný jak někde na párty na podporu gayů a lesbiček, ale nejhlavnější dva informační panely – spodní vyjížděcí menu a horní informační menu s událostmi, jsou v tak minimalistickém designu, až bych řekl, že si Apple normálně prachsprostě ukradl design menu v nastavení na Androidu. A jedno je černo-bílé, druhé šedo-bílé. To se mě osobně teda nelíbí vůbec
 • KALENDÁŘ
  Tak to je samostatné téma úplně! Kalendář stojí v iOS 7 opravdu naprosto a zcela za hovno. Vlastně ani za to hovno nestojí. Pardon za to názvosloví, ale já nenašel způsob, jak to vyjádřit jinak. Teda našel, ale to by bylo snad ještě víc nepublikovatelné.
 • Kalendář je zoufale nepřehledný, přidat novou úlohu do kalendáře je složitější, než si jet do papírnictví na opačné straně města zajet koupit papírový kalendář na zeď, příklepovou vrtačkou vyvrtat díru, sehnat v kovomatu patřičné hmoždinky, zasádrovat díry sádrou, kterou koupíte v Hornbachu v Brně i přes to, že bydlíte v Břeclavi, a pak ten kalendář pověsit na zeď a lihovou fixou si do něj tu událost zaznačit. Než abych si události plánoval dál v iPhonu s iOS 7, to raději zvolím tu variantu s papírovým kalendářem. Nastavení času začátku a konce události je vysloveně noční můra.
 • KONTAKTY
  Už samotné přidání kontaktu z číselníku má podle mě naprostý přešlap v podobě malinkatého odkazu v textové formě, hned pod tím číslem, které jste zadali a můžete si tak omylem do čísla přidat ještě navíc jednu nebo i pár dvojek, vyjímečně jedniček nebo trojek.
 • HODINY
  Nastavení – stejný problém jako v kalendáři + spousta nesmyslností.

Když odemknete telefon

 • Původní krásný, precizní a do detailů propracovaný design, který vzájemně ladil v celém prostředí. Každá jedna ikona byla navrhovaná s naprostou precizností a detailem a byla radost se na celý systém dívat. Bylo to jako symfonický orchestr, kde každý nástroj skvěle ladí a každý dobře ví, co má hrát a jak u toho má vypadat a že musí držet krok s ostatními. To už je bohužel pryč, ale budiž, sice se na to nedá zvyknout, ale dá se to tolerovat a neřešit. Je to věc osobního názoru, vkusu a nebo třeba i nevkusu.

UPDATE 19.12.2013

Provedl jsem sám na sobě malý experiment a přerušil psaní toho článku, protože mě vytáčelo už jen jeho samotné sepisování a rozhodnul jsem se, že se nenechám vyvést z míry a v rámci zdokonalování sebeovládání se pokusím s iPhonem 4 ještě nějakou dobu vydržet. Původně jsem si říkal, že co nejdýl to půjde, pak jsem ale uznal, že měsíc bude bohatě stačit. A stačil opravdu bohatě!

iPhone 4 je s iOS 7 opravdu naprosto nepoužitelný. Hotovo. Tečka. Nakonec to dopadlo tak, že jsem to už nevydržel a v zápalu šílenství už musel opravdu pořídit iPhone 5S, se kterým už se dá iOS7 normálně používat. To, že se mi nelíbí jeho schizofrenní design ale zůstává a ještě pořád si trvám na tom, že iOS 6 byl prostě hezčí a propracovaný více do detailů, i když už jsem si na iOS 7 mezi tím celkem zvyknul a už mě to až tak neirituje. 🙂

 

 

 

 

Air Sharing – zpřístupněte si svá data !

Air Sharing nabízí i možnost zabezpečení, takže vaše data budou v bezpečí. Pro stažení dokumentů pak stačí mít připojený iPhone do stejné sítě, jako počítač, ze kterého si svá data chcete stáhnout. Zkoušel jsem i upload dat do telefonu a taky bez problému. Přistupovat se dá jak z Windows, tak OS X či Linuxu. V aplikaci je perfektně propracovaná nápověda, podle které si připojení jistě zvládnete sami nastavit.

 

A to nejdůležitější na závěr … aplikace stojí běžně 7 dolarů ale teď, v prvních dvou týdnech, ji společnost Avatron Software, Inc. nabízí ke stažení zdarma. Takže neváhejte a instalujte – je dostupná přes APP STORE a ode dne, kdy jsem ji objevil, se již stihla probojovat na první místo v TOP FREE aplikacích …

Jak synchronizovat iPhone s 2 počítači ?

 

Musím ale upozornit, že toto řešení je bohužel dostupné až po Jailbreaku telefonu a dodat, že Jailbreak provádíte na vlastní nebezpečí a můžete přijít o záruku a nebo nezvratně poškodit telefon (jo a taky prosím nesušte kočky ani psy v mikrovlnce!)

V aplikaci Cydia je především nutno nainstalovat zdroj ModMyi.com, který se dříve jmenoval ModMyiPhone.com a díky tomu pak instalace nefunguje, protože nenajde správný repozitář.
Mě osobně Cydia nabídla instalaci zdroje automaticky v sekci “Changes” (změny).

Pak už jen stačí dát v Cydii vyhledat pojem SwapTunes (aplikace by měla být v sekci Multimedia, pokud se nepletu) a nainstalovat.
Stejně tak by SwapTunes ale mělo být přístupné i z programu Installer.

Ve Springboardu se objeví nová ikona jako ta nahoře v tomto článku.

Postup pro synchronizaci se 2 počítači je následující :

V iPhonu vám vzniknou 2 knihovny, mezi kterými bude možné právě díky aplikaci SwapTunes přepínat.

 1. Synchronizujte váš iPhone s prvním systémem (např. doma) pro upload např. své oblíbené hudby
 2. Odpojte váš iPhone od počítače
 3. Spusťte aplikaci SwapTunes na vašem iPhonu
 4. Pokud si ve vašem iPhonu spustíte aplikace iPod, tak by jste teď měli vidět prázdnou knihovnu
 5. Připojte iPhone ke druhému PC (např. v práci) a natáhněte si pomocí iTunes další potřebnou muzika či média
 6. Spusťte znovu SwapTunes aplikaci, pokud budete chtít přistoupit k médiím, získaným při synchronizaci s prvním systémem …

V podstatě jen zase přepnete zpět do vaší první knihovny. Takhle si můžete přepnout kdykoliv bude třeba.

První týden s iPhone

 

1.) Vybalení a první spuštění a registrace iPhone

V podstatě stačilo, abych do telefonu vložil SIM. Baterie je nevyměnitelná a je tedy již v telefonu.
Pro registraci přístroje (asi vhodnější pojmenování než jen “telefon”) je potřeba mít staženou poslední verzi programu iTunes. Ta je volně ke stažení na stránkách www.apple.com/itunes

Po té, co jsem nainstaloval iTunes a připojil iPhone, mi iTunes oznámilo, že je k dispozici nová verze firmware – 2.0.2. Novou verzi jsem tedy nainstaloval. Pro registraci iPhone je nutné mít účet na stránkách Apple a nebo je možné si jej zřídit při registraci. Je nutné, aby jste tedy byli připojeni k internetu.

2.) První pocity z ovládání iPhone

Ovládání iPhonu je opravdu super zážitek, to je pravda ! V prvopočátku jsem byl teda celkem v pasti ze psaní na virtuální dotykové klávesnici, to je fakt. Už si ale pomalu začínám zvykat. Ještě pořád mi dost chybí odezva od kláves, jako je tomu u klasické klávesnice, ale už zdaleka ne tolik, jako první dny. Pravda ale je, že ovládání jednou rukou je sice možné, ale spíše za trest. To mi ale až tak nevadí, protože za volantem SMSky nepíšu a všude jinde můžu telefon při psaní zprávy chytit oběma rukama. Způsob instalace programů z AppStore je fantastický a odinstalace je ještě jednodušší.

Další parádní vychytávkou je zabudovaný senzor pohybu, který otáčí např. webové stránky v Safari či fotky v galeriích podle toho, jak zrovna přístroj otočíte. Úžasně je pak hlavně využitý hlavně ve spoustě různých her, kde nahýbáním telefonu projíždíte bludiště s kuličkou a podobné vychytávky.

3.) První zjištěné nedostatky

A) LEŠTĚNÝ POVRCH

Tohle je snad úplně vůbec nejhorší věc, která mi na iPhonu vadí. Nebo aspoň teda jedna z těch nejdůležitějších. Jestli jste takový puntíčkáří jako já, tak si iPhone rozhodně nekupujte, jinak se z něj zblázníte…Ten přístroj nedokáže vydržet ani 5 vteřin tak, aby vypadal alespoň trošku jako nějaký nový, krásný a našlapaný přístroj. Při prvním uchopení do ruky jej totálně umatláte jako nerezové zábradlí nebo vstupní dveře do budovy sociálního zabezpečení a už jej nikdy nevyčistíte. Když přeleštíte vrchní stranu s displejem, která je umatlaná pořád od ovládání, zamatláte si tu spodní. Když se dáte vyleštit tu spodní, umatláte si zase pro změnu tu vrchní. Hadru na leštění s sebou nosit odmítám, takže 20x za den leštím telefon o triko, ale jen přední stranu. Když jej necháte ležet někde na stole, tak reprezentativně teda zrovna moc nevypadá protože na něm jde všechno vidět.

B) SCHÁZÍ LOKALIZACE

– jako první jsem si po nějaké době uvědomil, že telefon není vůbec nijak lokalizovaný. To mě osobně např. vůbec nevadí, ale spoustě lidem by to mohlo dělat určitě problémy.

C) TRVALE ZAPNUTÁ ANGLICKÁ T9

– mnohem horší zjištění ale bylo, že díky anglickému prostředí se při psaní SMS automaticky nabízí také anglická slova. Telefon má totiž “natvrdo” zapnuté prediktivní vkládání textu – T9. Čekal jsem, že půjde vypnout, ale nikde jsem nic takového nenašel … Začal jsem tedy různě Googlovat a poměrně hned jsem zjistil, že T9ka zkrátka vypnout nejde. Průšvih ale je, že každé slovo, které T9 nabízí, se automaticky vloží do textu po stisku mezerníku. Pokud jej tedy ručně nezrušíte tím, že ťuknete prstem na to anglické slovíčko a zavřete jej normálně křížkem. Rušit tak ale každé druhé slovo mě přestalo velice rychle bavit.Pilo mi to hodně krev a dost to zpomalovalo při psaní SMS a jakéhokoliv jiného textu !

Zatím bohužel neexistuje žádný způsob, kterým by šlo T9ku vypnout, aniž by jste nepřišli o záruku! Jediné možné a funkční řešení je tzv. Jailbreak, tedy v podstatě cracknutí telefonu, aby umožňoval instalace i jiných programů než jen z AppStore apod. Tam se pak dá pomocí aplikace Installer nainstalovat balíček, který automatické vkládání textu vypne. Existuje sice řešení, že napíšete jakýkoliv znak a kurzem přeskočíte zpátky před něj a píšete. Původní znak si tak necháváte jakoby pořád na konci každého slova a T9ka pak neprudí, ale není vypnutá. Jen se to tímhle dát zmást, protože to bere jako již napsané slovo a nic tedy nedoplňuje.

JailBreak jsem tedy nakonec po 2 dnech stejně udělal, protože s tou anglickou T9kou byl iPhone jako telefon naprosto nepoužitelný !! Divím se, že to takhle operátoři vůbec mohli a začali prodávat…Kdybych za něj zaplatil plnou cenu (což se naštěstí nestalo), tak bych byl asi hodně naštvaný a taky bych hodně přemýšlel, jestli díky JailBreaku ztratit záruku či nikoliv.

D) OMEZENÉ, SPÍŠ AŽ NULOVÉ, VYUŽITÍ BLUETOOTH

– když jsem si vyzkoušel nafotit první fotku, automaticky jsem zapnul Bluetooth, abych si ji poslal do notebooku. Když mi ale už poněkolikáté notebook nenašel v dosahu žádné zařízení BT, byl jsem na vážkách.

Opět jsem tedy musel začít Googlovat, abych zjistil, že BT je zkrátka omezený jen na použítí s Hands Free sadami. V oficiálních materiálech, jsem před tím ale žádnou takovou informaci, o tak důležitém omezení, nenašel. To je podle mě vcelku dost klíčový průser !!! Ano, vše jde synchronizovat přes iTunes kabelem atd. ale to mám s sebou každý den tahat v kapse kabel, abych se mohl připojit v práci, doma a všude, kde budu chtít někomu dát stáhnout fotky, tak budu muset instalovat iTunes ?? Tak to je teda opravdu skok o několik let dozadu…Ano, fotky jdou poslat e-mailem, ale ruku na srdce…kdo by při kvalitě pokrytí signálem v ČR, posílal např. 20 fotek mailem přes GPRS ?? Navíc tím pádem nejde poslat přes BT vizitku nějakého kontaktu ze seznamu apod. No zkrátka průser jako mraky !!

E) CHYBÍ PROFILY VYZVÁNĚNÍ A SKUPINY

Tak tohle je pro mě vůbec největší průser na celém iPhonu. Z Nokie jsem si strašně zvykl tyhle věci využívat a troufnu si tvrdit, že jsem je používat na 100% ! Přítelkyně např. pracuje v baru a tak jsem měl na noc profil, kdy se mi kromě ní nemohl nikdo dovolat. Občas měl někdo tendenci, oznámit mi ve dvě ráno, jak báječně někde paří a ať se přijdu přidat…když jsem telefon ztišil, nedovolala se mi pak ani přítelkyně, která byla v ohrožení života s nějakým ožralým agresivním idiotem. Vhodným nastavení profilu jsem tuto věc vyřešil během pár minut.

iPhone nabízí pouze klasické zvonění (jde ale nastavit každému kontaktu jiné, což je mi v téhle situaci na prd) a potom vypnutí zvonění, kdy telefon pouze vibruje.

F) CHYBÍ MOŽNOST HLASOVÉHO VYTÁČENÍ ČÍSEL

Ikdyž je Bluetooth takřka nepoužitelný, ve spojení s mou HF sadou Parrot, kterou mám instalovanou v autě, funguje. Problém ale je, že iPhone neumí hlasově vytáčet čísla a hledat nějaké číslo za jízdy v autě ze sezname je sci-fi. HF sada si sice načte kontakty a může je hledat na displeji handsfreečka, ale to je taky za trest. Pokud vytočím číslo na iPhonu, tak jen se trefit prstem za jízdy už je problém. Další je najít správný kontakt hledáním v kontaktech. Dá se použít kontakt, který je zařazený mezi “Oblíbené”, ale to tam ten kontakt musíte mít. Pokud jde tedy o číslo na které voláte málo, musíte ručně vyťukat aspoň část příjmení na dotykové klávesnici – za jízdy nemožné. Pak se iPhone ještě zeptá, kde se to má vytočit. Jestli na HF Parrot, v telefonu a nebo přes reproduktor iPhonu – tzn. další kliknutí na displej. No zkrátka použití v autě je taky celkem hrůza.

G) NEUMÍ NAHRÁVAT VIDEA

Tak to by mě ani ve snu nenapadlo, že nebude umět natáčet videosekvence … Ještě pořád tady vůbec píšu o zařízení, které vydala společnost Apple ?! Ta stejná společnost, od které mám doma dva více než multimediální počítače ?! To snad ani není možné ! Už sice existuje aplikace, která umožní nahrávat videa, ale prozatím pouze bez zvuku. Verze se zvukem by měla být už na cestě, ale ta už bude placená…

H) FOTOAPARÁT NEMÁ ŽÁDNÉ NASTAVENÍ, ZOOM, ANI BLESK

Když jsem zapnul foťák, čekal jsem aspoň třeba trošku nějakou možnost něco nastavit … jako aspoň třeba vyvážení bílé podle denní doby, světla atd.

Zoom bych taky docela uvítal. A bez blesku je to taky síla. Navíc foťák má jen 2MPX, takže taky žádná sláva. Jasně, není to foťák, ale telefon ! U takovéhle mašinky za 12 000 Kč bych ale už čekal aspoň autofocus, 3 MPX a více a možnost alespoň trošku ovlivnit nějak nastavení. Tlačítko spouště, namísto ťuknutí na displej, bych teda rozhodně taky uvítal … Osobně fotím digitální zrcadlovkou a chápu, že telefon je přece jen o telefonování a né focení. Na mé Nokii N80 jsem si ale občas bez problému nafotil nějaké momentky a používal jsem ji vcelku aktivně a k mé spokojenosti. S iPhonem mě chuť na focení mobilem velice rychle přešla. Je to opravdu spíš jenom v nejvyšší nouzi než na běžnější používání.

I) POTVRZENÍ DORUČENÍ SMS A MULTIMEDIÁLNÍ ZPRÁVY MMS

To shrnu stručně. Nic takového prostě na iPhonu nečekejte, protože ani jedno na něm nefunguje.

J) BATERIE JE UVNITŘ “NATVRDO” A NEJDE JI JEN TAK VYMĚNIT

Toto mi vcelku nevadí a nikdy jsem s sebou nenosil náhradní baterku. Jen se bojí případu, kdyby baterka vypověděla službu a telefon by musel jít na výměnu do autorizovaného servisu. Za prvé se bojím toho, že bych si to musel díky ztrátě záruky po Jailbreaku zaplatit, a za druhé toho, že bych byl nějakou dobu bez telefonu. Mám informaci, že Apple trval na tom, že v případě poruchy musí dát uživateli náhradní iPhone na celou dobu opravy, ale jestli bych ho dostal v případě, že je po Jailbreaku, to netuším.
 

No tak to by asi pro začátek mohlo stačit. Vypadá to až děsivě. Přes to všechno musím ale říct, že má iPhone taky spoustu kladů, které napíšu v dalším článku a jsem s ním i přes všechny tyto problémy nad míru spokojený. Shrnul bych to tak, že je to skvělé kapesní surfovátko a opravdu nadčasová mašinka z pohledu ovládání a možností, které nabízí. Po cracknutí jsem si již nainstaloval spoustu softwarových Debian balíčků a na iPhone mi běží např. SSH server a můžu se tedy vzdáleně připojit k telefonu, používám přístup přes vzdálenou plochu k serverům Windows 2003, Windows XP a také přístup přes VPN do sítě a v terminálu příkazovou řádku jako normálně v Linuxu.

Prozatím pořád doufám, že spoustu problémů se postupně vyřeší s novým firmwarem. Zápory jsem shrnul, tak příště se podívám už trošku optimisticky na kladné vlastnosti tohoto bezesporu zajímavého přístroje. Chtěl jsem jen narovinu přiznat, jak se věci mají a nehrát si na zaryté “applistu”, který ani za život nepřizná jedinou chybu u jeho fantastického iPhonu či jiného zařízení. Každý stroj má své mouchy a ikdyž Apple využívám denně a mám jej rád a snažil jsem se být nezaujatý, musím přiznat, že iPhone mám much podle mě víc, než je u Apple zvykem a než je zdrávo …

Lotus Notes pod Mac OS X

V práci využíváme tento systém pro veškerou firemní komunikaci.

Když jsem si pořídil Apple, první mé obavy byly, že nebudu schopen pod Mac OS X rozchodit Lotus Notes.

Již za pár dní jsem ale zjistil, že verze pro Apple samozřejmě existuje. Lotus Notes je kompletně psaný
v Javě, pokud se nepletu, a tím pádem není problém jej používat na většině operačních systémů.

Osobně používám verzi 7.02 a jsem naprosto spokojený…

 

 

iPhone mánie

 

 

    Poslední dobou už nečtu články o ničem jiném než o zahájení prodeje nové
verze iPhone, iPhone 3G. Kolem tohoto přístroje, který je zcela jistě jedinečný, se na netu
objevila již spousta informací, takže nemá smysl zacházet do detailů. Přesto mi to ale nedá, abych
se o něm alespoň pár řádky nezmínil taky.

Hrozně mě totiž potěšila oficiální informace na stránkách Apple, kde je již naše malá zemička na seznamu
se statusem “Coming soon…”.Objevit by se měl nový iPhone 3G u operátorů Vodafone a T-Mobile.

http://www.apple.com/iphone/countries/cz/

Vím, že už se o tom psalo všude možně, ale vidět to tak nějak na vlastní oči na stránkách Apple.com
mě prostě tak nějak příjemně naladilo … 😉

 

Appling Magazine – Z deníku switchera

Ikdyž první dvě čísla nebyla zdaleka stoprocentní a v textu i odkazech se dá najít spoustu překlepů a chyb, rozhodně mě tento projekt nadchnul. Vždycky je co vylepšovat a věřím, že kvalita magazínu se časem jistě zlepší. A abych nebyl jen kecal, který kritizuje a nic pro to není ochoten udělat, neváhal jsem a okamžitě poslal nabídku pomocné ruky.

Vymyslel jsem rubriku, která by mohla být tak trošku odlehčením od spousty technických informací a snad i dobře čitelná. Chtěl bych se zaměřit na lidi, kteří řeší podobné dilema jako já – tzv. switchery. Jedná se o lidi, kteří postupně přecházejí na používaní počítače Apple a snaží se postupně odprostit od používání PC nebo si pohrávají s myšlenkou přejít na Apple. Sám jsem tohle téma řešil a tak si myslím, že by mohlo být zajímavé sepsat moje postřehy a myšlenky. Třeba by se jednou mohly hodit někomu, kdo bude ve stejné situaci, jako jsem byl já.

Dnes jsem tedy do “redakce” magazínu odeslal první díl mého seriálu, nazvaného “Z deníku switchera”. Snad se bude líbit a najde si svoje čtenáře a přiložím tak aspoň ruku k dílu na projektu, který si to určitě zaslouží !

Zajímavý SW pro MACa – 3. díl (WITCH)

Určitě na to existuje nějaká klávesová zkratka, ale mě se nechce pátrat jaká a tak jsem se dneska na netu mrknul a v podstatě hned jsem našel přesně to, co jsem hledal !

 

Program se jmenuje <a href=”http://www.manytricks.com/witch/”>WITCH</a> a dá se v něm nastavit miliarda věcí. V originál nastavení ALT+TAB přepínají mezi minimalizovanými okny, takže není třeba nic nastavovat.

 

Na webu www.mujmac.cz je k tomu hezká recenze…

Zajímavý SW pro MACa – 2. díl (VMWare Vision)

 

Jedná se o konkurenta Parallels Desktopu a přiložené video mě úplně nadchlo. Vyřešila se mě poslední bolístka pro používání OsX a to moje zamilované účetnictví Pohoda. Právě při použití PD mě účetnictví padalo a vůbec se mě nelíbilo to použití a obtěžování nabídkou start v tom krásně čistém prostředí OsX.

 

VMWare Fusion se překonal a nastavil laťku hodně vysoko, má totiž Coherrence mód (mód, který umožňuje používat Windows aplikace v nativním prostředí Mac OS X) pod vlastní správou. Je vidět, že je v mnohém dál. Na obrazovce vás už neobtěžuje Start menu a hlavní panel Windows jako u PD, ale stále vidíte pouze samotné aplikace (přístup k aplikací Start menu však máte stále i z prostředí OS X). Myslím že po zhlédnutí funkcí VMWare Fusion, mnoho z vás zauvažuje nad investici do takového super vylepšení svého milého OsX. Pohodlně se usaďte a kochejte se tou ladností.
BartX

iStat Pro

Jenže čas je neúprosný a přišel blázinec v práci před dovolenou, pak dovolená a následný blázinec po ní…

Teď se konečně dostávám k tomu, abych napsal konečně první článek na tohle téma. Jako první si na paškál vezmu jednodušší pomocné prográmky, běžící v panelu dashboard, tzv. WIDGETS.

Prozatím nejzajímavější widget, který jsem objevil, se mi jeví iSTAT PRO
Tento widget si bere na paškál kompletní informace o systému a jde mu to opravdu velice dobře !

Kliknutím na obrázek se widget otevře ve větším rozlišení”

Postupně po sloupcích zobrazuje veškeré informace o systémových prostředcích jako je :

 • zatížení procesoru včetně grafického zobrazení
 • info o obsazené a volné operační paměti včetně grafu
 • pevný disk a informace o využití
 • informace o připojení k sítí, včetně WiFi sítí, interní a ext.IP adresy, přenos download/upload
 • stav baterie, nabití, počet nabíjecích cyklů, stav baterie v BT myši
 • veškeré teploty (CPU top, CPU bottom, battery, power supply, harddisk)
 • otáčky větráků
 • informace o spuštěných procesech

Poslední důležitou informací je, odkud se dá tento widget stáhnout…ke stažení jej najdete na stránkách http://www.islayer.com/ Samozřejmě ZDARMA ;o)

 

 

Taxem dnes vyhrál aukci mooc hezkého JAPKA

Nějaký čas už hraju online “hru” na téma eBay a sleduju fantastické ceny jablek ve Státech a monitoruju to, jak to jde. Po zvážení všech rizik jsem se ale nakonec rozhodnul, že ho zkusím koupit tady. Jednak bude mít českou klávesnici,která by se občas mohla hodit, s velkou pravděpodobností taky lokalizaci a největší výhodou asi bude, že si ho budu moct převzít osobně a řádně zkontrolovat.

Prohledával jsem různé weby s inzercí a nakonec skončil opět u aukce. Pár dní jsem dramaticky sledoval průběh a přihazoval, až se mi nakonec (po velkých nervech) podařilo vyhrát aukci, která pro mě byla velice zajímavá.

Když to všechno dobře dopadne, tak bych příští týden mohl mít tenhle kousek :

 • Apple PowerBook G4
 • CPU : PowerPC G4 1,3 GHz
 • RAM : 768 MB DDR SDRAM
 • HDD : 80 GB HDD
 • DVD : SuperDrive ( DVD vypalovacka )
 • LCD : 15″ širokoúhlý display (1280×854)
 • Čtečka karet SD
 • OS : Mac OS X 10.4.9
 • SW : iLife, Adobe (komplet), Microsoft Office (komplet) a další SW na fotografie
 • BONUS : Náhradní baterie
 • Zatím jej ještě nemám, ale doufám, že všechno dobře dopadne a již brzy mi tenhle mazel bude říkat pane !