První týden s iPhone

 

1.) Vybalení a první spuštění a registrace iPhone

V podstatě stačilo, abych do telefonu vložil SIM. Baterie je nevyměnitelná a je tedy již v telefonu.
Pro registraci přístroje (asi vhodnější pojmenování než jen “telefon”) je potřeba mít staženou poslední verzi programu iTunes. Ta je volně ke stažení na stránkách www.apple.com/itunes

Po té, co jsem nainstaloval iTunes a připojil iPhone, mi iTunes oznámilo, že je k dispozici nová verze firmware – 2.0.2. Novou verzi jsem tedy nainstaloval. Pro registraci iPhone je nutné mít účet na stránkách Apple a nebo je možné si jej zřídit při registraci. Je nutné, aby jste tedy byli připojeni k internetu.

2.) První pocity z ovládání iPhone

Ovládání iPhonu je opravdu super zážitek, to je pravda ! V prvopočátku jsem byl teda celkem v pasti ze psaní na virtuální dotykové klávesnici, to je fakt. Už si ale pomalu začínám zvykat. Ještě pořád mi dost chybí odezva od kláves, jako je tomu u klasické klávesnice, ale už zdaleka ne tolik, jako první dny. Pravda ale je, že ovládání jednou rukou je sice možné, ale spíše za trest. To mi ale až tak nevadí, protože za volantem SMSky nepíšu a všude jinde můžu telefon při psaní zprávy chytit oběma rukama. Způsob instalace programů z AppStore je fantastický a odinstalace je ještě jednodušší.

Další parádní vychytávkou je zabudovaný senzor pohybu, který otáčí např. webové stránky v Safari či fotky v galeriích podle toho, jak zrovna přístroj otočíte. Úžasně je pak hlavně využitý hlavně ve spoustě různých her, kde nahýbáním telefonu projíždíte bludiště s kuličkou a podobné vychytávky.

3.) První zjištěné nedostatky

A) LEŠTĚNÝ POVRCH

Tohle je snad úplně vůbec nejhorší věc, která mi na iPhonu vadí. Nebo aspoň teda jedna z těch nejdůležitějších. Jestli jste takový puntíčkáří jako já, tak si iPhone rozhodně nekupujte, jinak se z něj zblázníte…Ten přístroj nedokáže vydržet ani 5 vteřin tak, aby vypadal alespoň trošku jako nějaký nový, krásný a našlapaný přístroj. Při prvním uchopení do ruky jej totálně umatláte jako nerezové zábradlí nebo vstupní dveře do budovy sociálního zabezpečení a už jej nikdy nevyčistíte. Když přeleštíte vrchní stranu s displejem, která je umatlaná pořád od ovládání, zamatláte si tu spodní. Když se dáte vyleštit tu spodní, umatláte si zase pro změnu tu vrchní. Hadru na leštění s sebou nosit odmítám, takže 20x za den leštím telefon o triko, ale jen přední stranu. Když jej necháte ležet někde na stole, tak reprezentativně teda zrovna moc nevypadá protože na něm jde všechno vidět.

B) SCHÁZÍ LOKALIZACE

– jako první jsem si po nějaké době uvědomil, že telefon není vůbec nijak lokalizovaný. To mě osobně např. vůbec nevadí, ale spoustě lidem by to mohlo dělat určitě problémy.

C) TRVALE ZAPNUTÁ ANGLICKÁ T9

– mnohem horší zjištění ale bylo, že díky anglickému prostředí se při psaní SMS automaticky nabízí také anglická slova. Telefon má totiž “natvrdo” zapnuté prediktivní vkládání textu – T9. Čekal jsem, že půjde vypnout, ale nikde jsem nic takového nenašel … Začal jsem tedy různě Googlovat a poměrně hned jsem zjistil, že T9ka zkrátka vypnout nejde. Průšvih ale je, že každé slovo, které T9 nabízí, se automaticky vloží do textu po stisku mezerníku. Pokud jej tedy ručně nezrušíte tím, že ťuknete prstem na to anglické slovíčko a zavřete jej normálně křížkem. Rušit tak ale každé druhé slovo mě přestalo velice rychle bavit.Pilo mi to hodně krev a dost to zpomalovalo při psaní SMS a jakéhokoliv jiného textu !

Zatím bohužel neexistuje žádný způsob, kterým by šlo T9ku vypnout, aniž by jste nepřišli o záruku! Jediné možné a funkční řešení je tzv. Jailbreak, tedy v podstatě cracknutí telefonu, aby umožňoval instalace i jiných programů než jen z AppStore apod. Tam se pak dá pomocí aplikace Installer nainstalovat balíček, který automatické vkládání textu vypne. Existuje sice řešení, že napíšete jakýkoliv znak a kurzem přeskočíte zpátky před něj a píšete. Původní znak si tak necháváte jakoby pořád na konci každého slova a T9ka pak neprudí, ale není vypnutá. Jen se to tímhle dát zmást, protože to bere jako již napsané slovo a nic tedy nedoplňuje.

JailBreak jsem tedy nakonec po 2 dnech stejně udělal, protože s tou anglickou T9kou byl iPhone jako telefon naprosto nepoužitelný !! Divím se, že to takhle operátoři vůbec mohli a začali prodávat…Kdybych za něj zaplatil plnou cenu (což se naštěstí nestalo), tak bych byl asi hodně naštvaný a taky bych hodně přemýšlel, jestli díky JailBreaku ztratit záruku či nikoliv.

D) OMEZENÉ, SPÍŠ AŽ NULOVÉ, VYUŽITÍ BLUETOOTH

– když jsem si vyzkoušel nafotit první fotku, automaticky jsem zapnul Bluetooth, abych si ji poslal do notebooku. Když mi ale už poněkolikáté notebook nenašel v dosahu žádné zařízení BT, byl jsem na vážkách.

Opět jsem tedy musel začít Googlovat, abych zjistil, že BT je zkrátka omezený jen na použítí s Hands Free sadami. V oficiálních materiálech, jsem před tím ale žádnou takovou informaci, o tak důležitém omezení, nenašel. To je podle mě vcelku dost klíčový průser !!! Ano, vše jde synchronizovat přes iTunes kabelem atd. ale to mám s sebou každý den tahat v kapse kabel, abych se mohl připojit v práci, doma a všude, kde budu chtít někomu dát stáhnout fotky, tak budu muset instalovat iTunes ?? Tak to je teda opravdu skok o několik let dozadu…Ano, fotky jdou poslat e-mailem, ale ruku na srdce…kdo by při kvalitě pokrytí signálem v ČR, posílal např. 20 fotek mailem přes GPRS ?? Navíc tím pádem nejde poslat přes BT vizitku nějakého kontaktu ze seznamu apod. No zkrátka průser jako mraky !!

E) CHYBÍ PROFILY VYZVÁNĚNÍ A SKUPINY

Tak tohle je pro mě vůbec největší průser na celém iPhonu. Z Nokie jsem si strašně zvykl tyhle věci využívat a troufnu si tvrdit, že jsem je používat na 100% ! Přítelkyně např. pracuje v baru a tak jsem měl na noc profil, kdy se mi kromě ní nemohl nikdo dovolat. Občas měl někdo tendenci, oznámit mi ve dvě ráno, jak báječně někde paří a ať se přijdu přidat…když jsem telefon ztišil, nedovolala se mi pak ani přítelkyně, která byla v ohrožení života s nějakým ožralým agresivním idiotem. Vhodným nastavení profilu jsem tuto věc vyřešil během pár minut.

iPhone nabízí pouze klasické zvonění (jde ale nastavit každému kontaktu jiné, což je mi v téhle situaci na prd) a potom vypnutí zvonění, kdy telefon pouze vibruje.

F) CHYBÍ MOŽNOST HLASOVÉHO VYTÁČENÍ ČÍSEL

Ikdyž je Bluetooth takřka nepoužitelný, ve spojení s mou HF sadou Parrot, kterou mám instalovanou v autě, funguje. Problém ale je, že iPhone neumí hlasově vytáčet čísla a hledat nějaké číslo za jízdy v autě ze sezname je sci-fi. HF sada si sice načte kontakty a může je hledat na displeji handsfreečka, ale to je taky za trest. Pokud vytočím číslo na iPhonu, tak jen se trefit prstem za jízdy už je problém. Další je najít správný kontakt hledáním v kontaktech. Dá se použít kontakt, který je zařazený mezi “Oblíbené”, ale to tam ten kontakt musíte mít. Pokud jde tedy o číslo na které voláte málo, musíte ručně vyťukat aspoň část příjmení na dotykové klávesnici – za jízdy nemožné. Pak se iPhone ještě zeptá, kde se to má vytočit. Jestli na HF Parrot, v telefonu a nebo přes reproduktor iPhonu – tzn. další kliknutí na displej. No zkrátka použití v autě je taky celkem hrůza.

G) NEUMÍ NAHRÁVAT VIDEA

Tak to by mě ani ve snu nenapadlo, že nebude umět natáčet videosekvence … Ještě pořád tady vůbec píšu o zařízení, které vydala společnost Apple ?! Ta stejná společnost, od které mám doma dva více než multimediální počítače ?! To snad ani není možné ! Už sice existuje aplikace, která umožní nahrávat videa, ale prozatím pouze bez zvuku. Verze se zvukem by měla být už na cestě, ale ta už bude placená…

H) FOTOAPARÁT NEMÁ ŽÁDNÉ NASTAVENÍ, ZOOM, ANI BLESK

Když jsem zapnul foťák, čekal jsem aspoň třeba trošku nějakou možnost něco nastavit … jako aspoň třeba vyvážení bílé podle denní doby, světla atd.

Zoom bych taky docela uvítal. A bez blesku je to taky síla. Navíc foťák má jen 2MPX, takže taky žádná sláva. Jasně, není to foťák, ale telefon ! U takovéhle mašinky za 12 000 Kč bych ale už čekal aspoň autofocus, 3 MPX a více a možnost alespoň trošku ovlivnit nějak nastavení. Tlačítko spouště, namísto ťuknutí na displej, bych teda rozhodně taky uvítal … Osobně fotím digitální zrcadlovkou a chápu, že telefon je přece jen o telefonování a né focení. Na mé Nokii N80 jsem si ale občas bez problému nafotil nějaké momentky a používal jsem ji vcelku aktivně a k mé spokojenosti. S iPhonem mě chuť na focení mobilem velice rychle přešla. Je to opravdu spíš jenom v nejvyšší nouzi než na běžnější používání.

I) POTVRZENÍ DORUČENÍ SMS A MULTIMEDIÁLNÍ ZPRÁVY MMS

To shrnu stručně. Nic takového prostě na iPhonu nečekejte, protože ani jedno na něm nefunguje.

J) BATERIE JE UVNITŘ “NATVRDO” A NEJDE JI JEN TAK VYMĚNIT

Toto mi vcelku nevadí a nikdy jsem s sebou nenosil náhradní baterku. Jen se bojí případu, kdyby baterka vypověděla službu a telefon by musel jít na výměnu do autorizovaného servisu. Za prvé se bojím toho, že bych si to musel díky ztrátě záruky po Jailbreaku zaplatit, a za druhé toho, že bych byl nějakou dobu bez telefonu. Mám informaci, že Apple trval na tom, že v případě poruchy musí dát uživateli náhradní iPhone na celou dobu opravy, ale jestli bych ho dostal v případě, že je po Jailbreaku, to netuším.
 

No tak to by asi pro začátek mohlo stačit. Vypadá to až děsivě. Přes to všechno musím ale říct, že má iPhone taky spoustu kladů, které napíšu v dalším článku a jsem s ním i přes všechny tyto problémy nad míru spokojený. Shrnul bych to tak, že je to skvělé kapesní surfovátko a opravdu nadčasová mašinka z pohledu ovládání a možností, které nabízí. Po cracknutí jsem si již nainstaloval spoustu softwarových Debian balíčků a na iPhone mi běží např. SSH server a můžu se tedy vzdáleně připojit k telefonu, používám přístup přes vzdálenou plochu k serverům Windows 2003, Windows XP a také přístup přes VPN do sítě a v terminálu příkazovou řádku jako normálně v Linuxu.

Prozatím pořád doufám, že spoustu problémů se postupně vyřeší s novým firmwarem. Zápory jsem shrnul, tak příště se podívám už trošku optimisticky na kladné vlastnosti tohoto bezesporu zajímavého přístroje. Chtěl jsem jen narovinu přiznat, jak se věci mají a nehrát si na zaryté “applistu”, který ani za život nepřizná jedinou chybu u jeho fantastického iPhonu či jiného zařízení. Každý stroj má své mouchy a ikdyž Apple využívám denně a mám jej rád a snažil jsem se být nezaujatý, musím přiznat, že iPhone mám much podle mě víc, než je u Apple zvykem a než je zdrávo …

Napsat komentář