Filmový festival Expediční kamera

Filmový festival Expediční kamera Břeclav – hodnocení akce

Filmový festival Expediční kamera

Dnešní skvělý večer s filmovým festivalem Expediční kamera,  v kině Koruna Břeclav, se celý nesl ve znamení nevšedních zážitků, adrenalinu, dobrodružství, vůně dálek, afrických rytmů bubnů djembe, blankytně průzračné vody a kajaků, drsných pískovcových skal Adršpachu, návštěvy šamanů na ostrově Siberut v Indonésii nedalko Sumatry, nádherné artistické skoky na kole Skota Dannyho MacAskilla, vyzmrzlých drsných plání ale i extrémních horkých teplot v Kazachstánu, až po lítání ve výšce 7040 m.n.m. kolem druhé nejvyšší hory světa – K2, na paraglidu.

Snad jsem na nic nezapomněl, a pokud ano, tak se moc omlouvám, ale bylo to tolik zážitků najednou, že to budu vstřebávat ještě do konce týdne. Celou tu dobu mi vrtá hlavou, pro který ze snímků budu hlasovat a obrátil jsem si to v hlavě celé naruby několikrát tam i zpátky. Každý film mě něco do sebe, nějakou myšlenku a byl něčím kouzelný. Osobně to vidím asi takhle, seřazeno od filmu, který mě zaujal nejvíc.

Po dlouhém rozhodování mezi Zabijácká krása a Halo Effect, jsem se rozhodl takhle :

1.) Halo Effect 

Za jeho fantastické a kvalitní záběry (nojo Red Bull – jde vidět, kde jsou prachy), skvělou muziku, adrenalin, offroad patálii, která mě vážně pobavila, atmosféru i za hlášky a povedenou partičku.

2.) Zabijácká krása

Překrásné záběry z okolí horských masivů kolem nejvyšší hory světa – K2. Obrovský respekt před klukama z ČR a SK a do čeho se pustili, jak to skvěle zvládli a jaké pořídili záběry – úžasné !!!

3.) A třetí místo bych dal všem ostatním filmům bez rozdílu :

Speciální cenu bych udělil krátkému, ale fantasticky zpracovanému snímku Foli (Rytmus), který byl podle mě neskutečně skvěle zpracovaný hudebně díky perfektnímu střihu a mixu všech možných a nemožných zvuků – zvuk kování kusu žhavého železa těch tří chlapíků mi bude ještě dlouho znít v uších – fantastické !

Pískaři byli moc příjemní, plní vynikajících záběrů z těch nejkrásnějších míst ČR. Tím, že šlo o volné lezení, tak mi to bylo tak asi nejbližší – zřejmě jediné, co jsem z toho všeho kdy vyzkoušel a nějakou dobu dělal. O to mají kluci větší obdiv, když vím, jak je to náročné. A když se to proloží ještě komentáři pánů Bohumila Sýkory a Tomáše Čady, kteří spoustu z tamních cest zakládali, je z toho opravdu moc příjemný dokument.

Úžasné triky a neuvěřitelné akrobatické kousky na kole od Skota Daniho, který si říká MegaSkill (odvozeno od příjmení MacAskill) a vážně mu ten nick sedl jako prdel na hrnec !

Pro mě naprosto nepochopitelná věc a vážně obrovský respekt – tady bych se nejspíš po dvou až třech dnech psychicky zhroutil a otočil to domů. Tomuhle chlapíkovi říkám právem cestovatel a dobroduh. Naše lítání letadlem do míst, kde je pořád nějaká civilizace a většinou teplo a jediná nepřízeň počasí je vítr nebo déšť, se s tím jeho cestováním nedá srovnávat. 8000 km dlouhá zmrzlá step v sedle koně v – 35 stupních a nikde ani živáčka ? 50ti stupňové vedra pouští nebo stepí bez vody atd. ? Magořina ale fakt klobouk dolů, tohle chce obrovskou sílu a odhodlání.

Paradoxně Siberut, na který jsem se původně těšil nejvíc, mě zaujal asi nejmíň. Asi jsem od toho čekal trošku víc a nebo něco jiného a tak mě to díky tomu zklamalo. Ne nepříjemně, ale zklamalo. Nějak mě to nepřesvědčilo a zdálo se mi to až příliš umělé a víc hrané nebo tak nějak jakoby umělě naaranžované, než jako dokument z výpravy. Tím to ale nechci shazovat, protože to kluky stálo určitě spousty úsilí a to, že mě nezaujal snímek neznamená, že před něma nesmekám !

Speciální poděkování paří Milanovi Blažkovi, který pro nás tento festival v Břeclavi zprostředkoval a zorganizoval – díky Milane ! A samozřejmě velké díky všem autorům, aktérům, kameramanům a sponzorům dnešních snímků i celého festivalu..

EDIT 13.3.2013 , 9:58 : A málem bych úplně zapomněl na skvělou přednášku o Expedici LANGU KHOLA 2012 Kuby Šedivého, zvaného KAJMAN. Fantastické fotky, skvělá přednáška, výborná video ukázka z připravovaného filmu, díky Kubo !

BYLO TO ZKRÁTKA SUPER A DÍKY ZA TO !

Já 🙂

Napsat komentář